Kolokwium habilitacyjne dr inż. Małgorzaty Cimochowicz-Rybickiej
Kolokwium habilitacyjne dr inż. Małgorzaty Cimochowicz-Rybickiej
Dnia 11 czerwca 2014 roku odbyło się kolokwium habilitacyjne kolejnego pracownika Katedry obecnie Pani dr hab. inż. Małgorzaty Cimochowicz-Rybickiej. Rozprawa habilitacyjna dotyczyła tematu: „Aktywność metanogenna osadów ściekowych poddanych beztlenowej stabilizacji z zastosowaniem dezintegracji ultradźwiękowej”.Przewodniczącą kolokwium habilitacyjnego była Pani Dziekan prof. dr hab. inż. Elżbieta Nachlik.
Recenzentami dorobku naukowego byli: prof. dr hab. inż. Krystyna Olańczuk-Neyman, prof. dr hab. inż. Korneliusz Miksch i prof.dr hab. inż. Tomasz Winnicki, recenzentem wewnętrznym (wydziałowym) była prof. dr hab. inż. Anna M.Anielak.
Sylwetka
Pani dr hab. inż. Małgorzata Cimochowicz-Rybicka pracuje na Wydziale Inżynierii Środowiska od 1986 roku, który ukończyła w tym samym roku po obronie pracy magisterskiej pt.: „Opracowanie metod projektowania złóż fluidalnych do usuwania związków węgla i azotu” ocenionej jako bardzo dobrą. W latach 1990-1991 odbyła roczne studia podyplomowe w Instytucie Hydrauliki i Inżynierii Środowiska (International Institute for Hydraulic and Environmental Engineering) w Delft oraz na Uniwersytecie w Wageningen (Agricultural University), w Holandii. Studia zakończyła uzyskaniem dyplomu po obronie pracy pt.„Beztlenowa biodegradacja pestycydów ze specjalnym uwzględnieniem związków chlorofenolowych” (AnaerobicBiodegradation of Pesticides with the Special Emphasis on Chlorophenolic Compounds). Od 1 stycznia 1994 roku została zatrudniona na stanowisku asystenta naukowego w Zakładzie Oczyszczania Wody i Ścieków, w Instytucie Zaopatrzenia w Wodę i Ochrony Środowiska Politechniki Krakowskiej.
W 1994 roku, po odbyciu wymaganego stażu, Pani dr hab. inż. Małgorzata Cimochowicz-Rybicka otrzymała uprawnienia do wykonywania samodzielnej funkcji projektanta i kierownika robót w specjalności instalacyjno-inżynieryjnej.
20 grudnia 1999 roku decyzją Rady Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej otrzymała stopień doktora nauk technicznych na podstawie pracy doktorskiej pt. ”Aktywność metanogenna biomasy jako podstawa oceny hamującego wpływu wybranych pestycydów i chromu trójwartościowego na proces fermentacji metanowej”, której promotorem była Pani Prof. dr hab. Renata Kocwa-Haluch. Praca została wyróżniona przez Radę Wydziału.
Od marca 2000 roku Pani dr hab. inż. Małgorzata Cimochowicz-Rybicka została zatrudniona na stanowisku adiunkta naukowo-dydaktycznego. W 2013 roku ukończyła kolejne studia podyplomowe w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie uzyskując tytuł „Menedżera badań naukowych i prac rozwojowych”.
Pani dr hab. inż. Małgorzata Cimochowicz-Rybicka jest autorką i współautorką wielu publikacji naukowych z dziedziny przeróbki osadów ściekowych, technologii wody i ścieków. Od wielu lat współpracuje z Politechniką Królewską (KungligaTekniska Högskolan) w Sztokholmie. W jej dorobku znajdują się również badania naukowe, których rezultaty zostały wykorzystane przez przedsiębiorstwa wodociągowe (stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków).
Pani dr hab. inż. Małgorzata Cimochowicz-Rybicka została odznaczona Srebrnym Medalem za Długoletnią służbę oraz otrzymała kilka nagród Rektora za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne.
Pani dr hab. inż. Małgorzata Cimochowicz-Rybicka jest mężatką, ma córkę. Zainteresowania to sport: żeglarstwo, narciarstwo, historia, szczególnie: historia sztuki.
O Katedrze
Katedra Technologii Środowiskowych Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej, kierowana obecnie przez prof. dr hab. inż. Annę M. Anielak zajmuje się...
Nasi absolwenci przygotowani są do projektowania i realizacji inwestycji, nadzoru i eksploatacji oraz prowadzenia prac badawczych w zakresie:...
